افشای نقش فرانسه در کشتار مردم یمن +سند
منبع خبر: مشرق
دو شنبه 27 فروردین 1398 - 12:55


اسناد محرمانه نظامی فرانسه، ثابت می‌کند، علاوه بر استفاده سلاح‌های فرانسوی علیه غیرنظامیان در یمن، موضع رسمی این کشور مبنی بر عدم استفاده سلاح‌ها علیه مردم یمن، دروغ است و صحت ندارد.

به گزارش مشرق، تحقیقات مفصل وب‌سایت «دیس‌کلوز» در همکاری با رادیوی «فرانس اینتر»، نشان‌دهنده تناقض موضع رسمی دولت فرانسه است که وجود سلاح‌های فرانسوی در جنگ علیه یمن را انکار می‌کند.

گزارش سایت «یورونیوز» عربی، می‌گوید: یک سند امنیتی در فرانسه وجود دارد که سلاح‌های فرانسوی مورد استفاده در جنگ یمن و میزان تاثیر آن بر غیرنظامیان را مشخص کرده است.

این تحقیق بر اساس یک گزارش 50 صفحه‌ای محرمانه است که توسط اطلاعات نظامی فرانسوی در تاریخ 25 سپتامبر سال 2018 تهیه شده و در آن آمده است: تسلیحات فروخته شده فرانسوی به عربستان سعودی و امارات در حملات دریایی، هوایی و زمینی در یمن مورد استفاده قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید:
استان لحج در جنوب یمن در آستانه سقوط/ نیروهای مزدور سعودی و اماراتی به یک قدمی جنوب شرق استان تعز رسیدند + نقشه میدانی و عکس 100 گلوله توپخانه هدیه عربستان به کودکان یمنی‌ در یک روز
در میان سلاح‌های مورد استفاده، بر اساس تحقیقات، تانک های لُکلِر (LeClerc)، زره پوش، موشک نفوذگر، جنگنده‌های میراژ دارای موشک رادار، سامانه‌های راداری کُبرا (Radar Cobra)، وسایل نقلیه زرهی آراویز، بالگردهای کوگار و دوفین، ناوچه کلاس ماکاه و سکوهای پرتاب موشک بنونا و 48 توپخانه مدل سزار که ساخت شرکت «نکستر» فرانسه است.

این گزارش اطلاعاتی شامل فهرست دقیقی از سلاح‌های ارائه شده به سعودی ها و اماراتی‌هاست که در درگیری‌های یمن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در تاریخ 30 اکتبر 2018، اظهارات دیگری از زبان فلورنس پارلی وزیر دفاع فرانسه از طریق تلویزیون پی اف ام تی وی منتشر شد که در آن گفت: تا آنجا که من می‌دانم، سلاح‌های اخیرا فروخته شده علیه غیرنظامیان مورد استفاده قرار نگرفته است.

پارلی همچنین در جولای 2008 در کمیسیون دفاع ملی و نیروهای مسلح (پارلمان) حاضر شد و حمله نظامی عربستان به یمن را دفاع از خود توصیف کرد و گفت: فکر نمی‌کنم [در فروش سلاح به ریاض] اشتباهی رخ داده باشد. کشوری دارد از خودش محافظت و از خودش دفاع می‌کند.

در این گزارش نقشه‌ای وجود دارد که مناطق پرخطری را نشانه‌گذاری کرده است که غیرنظامیان یمنی احتمالا به وسیله تانک‌های فرانسوی مورد هدف قرار گرفته‌اند. طبق نقشه، اطلاعات نظامی فرانسه برآورد می‌کند که 436 هزار و 370 نفر در تیررس حملات توپ‌ها و تانک‌های فرانسوی هستند.


این خبر توسط سرویس متنک به طور خودکار خلاصه سازی شده است. در صورت اشکال در متن خلاصه لطفا با ما تماس حاصل نمایید.