نخست‌وزیر ایتالیا: نیروهای حفتر هرچه سریعتر از طرابلس عقب‌نشینی کنند
منبع خبر: ایسنا
دو شنبه 27 فروردین 1398 - 12:50


نخست‌وزیر ایتالیا از فرمانده نیروهای موسوم به "ارتش ملی لیبی" خواست تا به عملیات نظامی در طرابلس پایان دهد و این نیروها هر چه سریعتر از این منطقه عقب‌نشینی کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره، جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا در جریان دیدار با محمد بن عبدالرحمان بن جاسم آل ثانی، معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر در رم تصریح کرد: امیدوار هستیم که نیروهای موسوم به "ارتش ملی لیبی" به رهبری خلیفه حفتر از جنوب طرابلس عقب‌نشینی کنند.

دو طرف همچنین به بررسی تحولات بحران لیبی پرداختند.

کونته تاکید کرد که طرف‌های فعال جهانی و منطقه‌ای وجود دارند که تاثیر زیادی بر وضعیت لیبی می‌گذارند.

نخست وزیر ایتالیا گفت که تحقق فعالیت دیپلماتیک گسترده‌ با هدف دستیابی به راهکار فراگیر و ادامه‌دار تحت نظارت سازمان ملل نمی‌تواند فقط با همکاری و مشارکت طرف‌های لیبیایی کارآمد صورت بگیرد، بلکه همکاری و مشارکت نمایندگان جامعه جهانی را می‌طلبد.

در همین راستا، سفارت ایتالیا در لیبی در صفحه خود در توییتر اعلام کرد، کونته تاکید کرده است که باید نیروهای ارتش لیبی از طرابلس عقب‌نشینی کنند و وی از تمامی طرف‌ها خواسته تا برای پیشبرد آتش‌بس انسانی، عملیات نظامی را متوقف کنند.

نخست وزیر ایتالیا نسبت به بازگشت فوری به میز مذاکرات به منظور از سرگیری رایزنی‌های سیاسی تحت نظارت سازمان ملل ابراز امیدواری کرد.

در همین راستا، غسان سلامه، فرستاده سازمان ملل به لیبی در گفت‌وگو با شبکه "بی.بی.سی" خاطرنشان کرد که نیروهای خلیفه حفتر به دنبال مقابله با تروریسم نیستند، بلکه تلاش دارند در لیبی کودتای نظامی به راه بیندازند.

سلامه در ادامه افزود: حفتر دستور بازداشت فائز السراج، رئیس شورای ریاستی دولت توافق ملی لیبی و مسئولان دیگر را صادر کرده که این امر دال بر تمایل وی برای اجرای کودتای نظامی است.

فرستاده سازمان ملل به لیبی تاکید کرد که شماری از کشورها از بیش از سه سال پیش به بهانه رویارویی با تروریسم از حفتر حمایت می‌کنند و هدف آن‌ها چیز دیگری است که همان سیطره بر طرابلس است.

از سوی دیگر، وزیر خارجه قطر اعلام کرد که حفتر مانع تلاش‌ها برای تحقق رایزنی ملی در لیبی می‌شود.

وی در صفحه خود در توییتر نوشت: اقدامات شبه‌نظامیان به رهبری حفتر در لیبی در مرحله نخست مانع تلاش‌های بین‌المللی برای تحقق رایزنی ملی لیبی می‌شود.

عبدالرحمان در ادامه افزود: باید دست‌هایی که امنیت کشور را به بازی گرفته‌اند، نسبت به خطر این تشدید نظامی اوضاع آگاه باشند و منفعت ملت لیبی را فراتر از هرچیز قرار دهند.

جوزپه کونته با آل ثانی درخصوص ترس از وقوع بحران انسانی در لیبی و منطقه از جمله بازگشت پدیده تروریسم به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

قرار است نخست وزیر ایتالیا با احمد معیتیق، معاون رئیس شورای ریاستی دولت توافق ملی لیبی نیز دیدار کند.

انتهای پیام
© 2019 Iranian Students' News Agency. All rights reserved


این خبر توسط سرویس متنک به طور خودکار خلاصه سازی شده است. در صورت اشکال در متن خلاصه لطفا با ما تماس حاصل نمایید.