رونمایی از پوستر | ادای احترام کن به سینماگر فقید
منبع خبر: همشهری
دو شنبه 27 فروردین 1398 - 09:18


همشهری آنلاین: پوستر رسمی هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن با نمایی از آنیس واردای 26 ساله در پشت صحنه نخستین تجربه کارگردانی این سینماگر فقید فرانسوی رونمایی شد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از هالیوود ریپورتر، واردا که ماه گذشته میلادی در 90 سالگی از دنیا رفت، مادربزرگ و یکی از بانیان موج نوی سینمای فرانسه بود. او در جوانی «نقطه کوتاه» را ساخت که در بخش خارج از مسابقه جشنواره کن به نمایش درآمد و حالا تصویری از این سینماگر بزرگ پشت دوربین آن فیلم محصول 1955 به نشانه ادای احترام روی پوستر رسمی جشنواره کن 2019 قرار گرفته است.

واردا از محبوب‌ترین فیلمسازان تاریخ کن بود و با 13 فیلم در بخش‌های رسمی و جنبی این رویداد معتبر سینمای اروپا و جهان حضور داشت. او در 2005 عضو هیات داوران بخش مسابقه رسمی و در 2013 هم یکی از داوران بخش دوربین طلایی بود که ویژه انتخاب بهترین فیلم اول از میان فیلم‌های حاضر در تمام بخش‌های کن است. واردا در 2015 نخستین فیلمساز زن برنده جایزه نخل طلایی افتخاری در تاریخ جشنواره کن لقب گرفت.

این سینماگر و هنرمند تحسین‌شده زاده بلژیک در 1962 با «کلئو از ساعت پنج تا هفت» در بخش مسابقه کن حضور داشت و خوش درخشید و آخرین بار با مستند «چهره‌ها روستاها» به سواحل جنوب فرانسه آمد. یک شیر طلایی جشنواره ونیز، یک خرس نقره‌ای جشنواره برلین و اسکار افتخاری در 2018 از دیگر افتخارهای کارنامه او با بیش از 50 فیلم کوتاه، بلند و مستند است. واردا در 89 سالگی مسن‌ترین نامزد تاریخ اسکار هم بود.

هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن روز 14 ماه می با نخستین نمایش جهانی «مرده‌ها نمی‌میرند» به کارگردانی جیم جارموش در بخش مسابقه آغاز می‌شود و امسال الخاندرو گونزالس ایناریتو، فیلمساز مکزیکی برنده پنج جایزه اسکار ریاست هیات داوران بخش مسابقه رسمی را بر عهده دارد.


این خبر توسط سرویس متنک به طور خودکار خلاصه سازی شده است. در صورت اشکال در متن خلاصه لطفا با ما تماس حاصل نمایید.