هشدار سازمان ملل درباره گرم‌ شدن شدید قطب شمال
منبع خبر: همشهری
جمعه 25 اسفند 1397 - 11:11

پاریس نیز عملی شود، دمای زمستانی در قطب شمال تا سال 2050 میلادی سه تا پنج درجه سانتی‌گراد افزایش خواهد یافت.

سازمان ملل اعلام کرد در صورتی که اهداف پیمان آب و هوایی پاریس نیز به دست بیاید، باز هم دمای هوای زمستان در قطب شمال تا سال 2050 بین سه تا پنج درجه سانتی‌گراد نسبت به فواصل سال‌های 1986 تا 2005 افزایش خواهد یافت.

بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی که به مناسبت نشست زیست‌محیطی سازمان ملل در نایروبی، پایتخت کنیا انجام شد، گرمایش زمین در منطقه قطب شمال باعث بالا آمدن هر چه بیش‌تر سطح آب اقیانوس‌ها خواهد شد.

سازمان ملل در این نشست که تا جمعه ادامه داشت، افزود این تغییرات بسیاری از مناطق ساحلی را به خطر می‌اندازد. حتی ممکن است جزایر کوچک‌تر کاملا زیر آب رفته و ناپدید شوند.

یک خطر دیگر، ذوب شدن تدریجی خاک منجمد قطب شمال است که خود موجب آزاد شدن مقادیر بیش‌تری از گازهای گلخانه‌ای می‌شود که تغییرات آب و هوایی را می‌تواند بیش از پیش کند. افزایش انتشار همین گازهای زیان‌بار به حال محیط زیست است که باعث گرمایش زمین‌ شده است.

بر اساس تحقیقات برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP)، اگر افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای در همین ابعاد کنونی پیش برود تابستان قطب شمال تا سال‌های دهه 2030 بدون یخ خواهد بود.

طبق این بررسی، علت یک‌ سوم از بالا رفتن سطح آب دریاها ذوب شدن پوشش یخی گرینلند و یخچال‌های قطب شمال است. برآوردها حاکی از آن است که یخ دریای قطب شمال از اواخر دهه 70 تا کنون 40 درصد کاهش یافته است.

در پیمان آب و هوایی پاریس که در سال 2015 بسته شد بر این هدف تأکید شده بود که روند گرمایش زمین‌ را باید به گونه‌ای مهار کرد که افزایش دما تا زیر دو درجه یا دست کم یک و نیم درجه سانتی‌گراد محدود شود.

بنابر گزارش دویچه‌وله، در اواخر سال 2018 نیز در کنفرانس تغییرات اقلیمی در کاتوویتس لهستان بیش از 190 کشور جهان بر سر مقرراتی برای اجرای پیمان آب و هوایی پاریس به توافق رسیدند.


این خبر توسط سرویس متنک به طور خودکار خلاصه سازی شده است. در صورت اشکال در متن خلاصه لطفا با ما تماس حاصل نمایید.