آموزش رایگان دوره نتورک‌پلاس (+Network) مقدمه‌ای سیگنال‌ها و کابل‌های شبکه (بخش 31 )
منبع خبر: شبکه
جمعه 25 اسفند 1397 - 11:00

در چند شماره آینده آموزش نتورک‌پلاس قصد داریم به سراغ مبحث کابل‌های شبکه و مباحث مرتبط با کابل‌ها برویم. تشریح انواع مختلف کابل‌ها، بررسی مشخصات فیزیکی کابل‌ها، مقایسه کابل‌ها با یکدیگر، بررسی نقاط ضعف و قوت کابل‌ها، انتخاب ابزار درست برای بررسی مشکلات و.... از جمله مباحثی هستند که چند شماره آینده آموزش به آن‌ها اختصاص پیدا خواهد کرد.
برای مطالعه بخش سی ام آموزش رایگان و جامع نتورک پلاس (+Network)  اینجا کلیک کنید
مبانی انتقال
تکنیک‌های انتقال اطلاعات روزبه‌روز در شبکه‌ها پیچیده‌تر و متنوع می‌شوند. از طریق ترفندهای جزیی و بازسازی‌های عمده، مدیران شبکه دائما به دنبال راه‌هایی برای به حداکثر رساندن بهره‌وری شبکه‌های خود هستند. اجازه دهید، ابتدا به سنجه‌های اندازه‌گیری کارایی شبکه نگاهی اجمالی داشته و سپس موانعی که باعث می‌شوند عملکرد شبکه کاهش پیدا کند را بررسی کنیم. در شماره‌های آتی نیز به سراغ مبحث بهینه‌سازی عملکرد شبکه خواهیم رفت.
کارایی و پهنای باند
یک متخصص حرفه‌ای شبکه اغلب نیاز به اندازه‌گیری دو ویژگی زیر دارد:

• پهنای باند - مقدار داده‌ای که می‌تواند به لحاظ نظری در طی یک دوره زمانی مشخص منتقل شود. به‌طور مثال، یک آزادراه را تصور کنید. آزادراهی که پهنای باند آن  سه لاین است در یک دقیقه به وسایل نقلیه بیشتری اجازه می‌دهد با حداکثر سرعت مجاز در یک دقیقه عبور کنند. با این حال، ما هیچ‌گاه نمی‌توانیم به حداکثر ظرفیت ممکن در پهنای باند و سرعت انتقال داده‌ها دست پیدا کنیم، اما می‌توانیم با اضافه کردن خطوط بیشتر به بزرگراه، پهنای باند بالقوه را افزایش دهیم. در عین حال در نظر داشته باشید که اضافه کردن خطوط بیش از حد برای مقدار ترافیک پیش‌بینی شده، به گونه‌ای که برخی از خطوط هیچ‌گاه استفاده نشوند؛ تنها اتلاف منابع است.

• توان عملیاتی (به نرخ بار مصرف یا نرخ داده موثر نیز شهرت دارد)- اندازه‌گیری میزان اطلاعاتی که در طی یک دوره زمانی مشخص منتقل می‌شوند. به‌کارگیری تمامی پهنای باند در دسترس در عمل تصادم و ترافیک بیشتر را به وجود می‌آورد، مگر اینکه پهنای باند کمی به شکل بهینه شده‌ای استفاده شود. با این حال، میزان اثرگذاری این تکنیک محدود است، زیرا ارائه پهنای باند بالقوه فراتر از توان عملیاتی واقعی، به معنای بهبود عملکرد نخواهند بود، زیرا در این حالت شما مجبور هستید به شکل منظم ترافیک را بررسی کنید تا شبکه در حالت مطلوب کار کند. رویکردی که به لحاظ زمانی و مالی هزینه‌بر خواهد بود.

در دنیای شبکه‌سازی، توانایی عملیاتی و پهنای باند معمولا در قالب بیت ارسال شده در هر ثانیه، به عنوان نرخ بیت، مانند 1000 بیت در ثانیه یا 1 کیلوبایت در ثانیه (1 کیلوبایت در ثانیه) بیان می‌شود. جدول زیر خلاصه‌ای از اصطلاحات و اختصاراتی مورد استفاده در زمان تعریف پهنای باند و توان عملیاتی را نشان می‌دهد.


این خبر توسط سرویس متنک به طور خودکار خلاصه سازی شده است. در صورت اشکال در متن خلاصه لطفا با ما تماس حاصل نمایید.