همکاری مدارس با آتش نشانی برای برگزاری چهارشنبه آخر سال بی خطر
منبع خبر: مهر
جمعه 25 اسفند 1397 - 09:32


سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران گفت: در اسفند تمرکز خود را روی مراسم چهارشنبه آخر سال می‌گذاریم. قبلاً نیاز در این زمینه نبود، اما در سالهای اخیر مدارس با ما همکاری می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، جلال ملکی در برنامه تلویزیونی پرسشگر که شامگاه گذشته روی آنتن رفت، با اشاره به مراسم چهارشنبه آخر سال و اقدامات آموزش و پرورش در این زمینه گفت: عبور از چهارشنبه سوری و آگاهی دهی درباره آن، به یک شب و دو شب بسنده نمی‌شود؛ نگاه بلند مدتی نیاز دارد که باید مورد توجه مسئولان باشد.

وی افزود: شاید در سال‌های گذشته هیچ گونه همکاری خوبی حتی از سوی آموزش و پرورش نمی‌دیدیم، اما در سال‌های اخیر وضعیت بهتر شده است و برخی مسائل ایمنی در دروس گنجانده شده و از حضور همکاران ما در مدارس استقبال می‌کنند.

ملکی با بیان اینکه اقداماتی انجام شده است اما باید معلمان و مربیان در کلاس‌های درس در محدوده سنی نوجوانی و کودکی به ویژه در دوره ابتدایی آموزش‌هایی بدهند بیان کرد: تخلیه درست هیجان در این سنین شاید مشکل باشد؛ باید ببینیم چه یاد داده ایم و چه از دانش آموز می‌خواهیم.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران افزود: لازم است روزی چند دقیقه با دانش آموزان صحبت کنند و توضیح بدهند که در گذشته جشن چهارشنبه آخر سال چطور بوده و مواد دست ساز و شیمیایی آتش زا چه خطراتی دارد و چگونه می‌توان این مراسم را طوری برگزار کرد که بیشتر خوش بگذرد ولی ایمنی حفظ شود.

وی با اشاره به اینکه در بسیاری کشورها جشن‌هایی مشابه وجود دارد اما ایمن است و حتی به عنوان جاذبه توریستی مطرح است، اظهار کرد: مدارس آنها با برگزاری برخی مسابقات و جاذبه‌های توریستی، آن را جهت دهی می‌کنند و طرز شاد بودن صحیح را به نحوی که به خود و دیگران آسیب نزنند را می‌آموزند.

ملکی ادامه داد: کارشناسان ما به صورت نامنظم در کلاس‌ها برای آموزش‌های ایمنی حضور می‌یافتند، اما در اسفند تمرکز خود را روی مراسم چهارشنبه سوری می‌گذاریم. قبلاً جذابیت و نیاز در این زمینه نبود، اما در سالهای اخیر این جذابیت ایجاد شده و مدارس استقبال می‌کنند و هفته قبل هم وزیر آموزش و پرورش در مانور ایمنی حضور یافت.

وی با بیان اینکه تعامل خوبی با آموزش و پرورش داریم گفت: در همین هفته گذشته بیش از 10 مانور بزرگ داشتیم که سه مورد آن در مدارس بود. ما در تهران سالانه دومرتبه از مدارس بازدید سخت افزاری می‌کنیم. مدرسه‌ای در تهران نیست که کارشناسان به دفعات در آنجا حضور نیافته باشند و در مدارس پیش قدم که درخواست داده باشند مانور ایمنی برگزار شده است.


این خبر توسط سرویس متنک به طور خودکار خلاصه سازی شده است. در صورت اشکال در متن خلاصه لطفا با ما تماس حاصل نمایید.