دخالت یک آمریکایی دیگر در امور مردم ایران
منبع خبر: فرارو
دو شنبه 16 مرداد 1397 - 18:05


مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود از برخی اعتراضات در چند شهر کشورمان حمایت کرد و مدعی خشونت علیه مردم ایران شد.

وی در ادامه پیام مداخله‌جویانه خود گفت که مردم ایران حق دارند با نظام این کشور مخالفت کنند.

پنس همچنین ادعای مضحک و همیشگی مقامات آمریکایی را مبنی بر این تکرار کرد که آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده است.

مقامات آمریکا در حالی مدعی حمایت از مردم ایران هستند که رئیس جمهور این کشور دوشنبه شب (15 مردادماه) دستور بازگرداندن تحریم‌های مرتبط هسته‌ای علیه ایران را که به واسطه برجام لغو شده بود، امضا کرد.

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر اعلام کرد: از سه‌شنبه (هفتم اوت) تحریم‌های صنعت خودرو، طلا و ریال علیه ایران اجرایی می‌شود. مابقی تحریم‌ها هم که نفت و بانک مرکزی ایران را هدف قرار می‌دهد از روز پنجم نوامبر (14 آبان) اجرایی خواهد شد.

همچنین در این بیانیه آمده است که ترامپ تراکنش‌های مالی دیگر کشور‌ها با ایران را از نزدیک رصد می‌کند و افراد و یا نهاد‌هایی که کار با ایران را کاهش ندهند خود را در معرض عواقب سنگینی قرار خواهند داد.

دونالد ترامپ در این بیانیه از کشور‌های دیگر خواسته که با ادامه اینگونه اقدامات، ایران را در دو راهی انتخاب بین تغییر رفتار تهدیدآمیز و ثبات‌زا و بازگشت به آغوش اقتصاد جهانی یا ادامه مسیر رو به پایین انزوای اقتصادی قرار دهد.

این بیانیه در ادامه ادعا‌های بی‌اساس واشنگتن آورده است: ایران امروز تهدیدی است برای آمریکا و متحدان ما. آن‌ها نظام مالی بین‌المللی را تضعیف و از تروریست‌ها و شبه نظامیان در سراسر جهان، حمایت می‌کنند.

همچنین مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا در پیامی توئیتری با تکرار اداعا‌های واهی آمریکا علیه ایران نوشت: 90 روز پیش رئیس‌جمهوری، ایالات متحده آمریکا را از توافق ناکام ایران خارج کرد. امروز تحریم‌ها علیه ایران مجدداً اعمال شد تا با فعالیت‌های بد آن مقابله کند. ایران باید از منابع این کشور برای کمک به شهروندان خود استفاده کند، نه حمایت از تروریست و تحکیم رهبری خود.

محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان نیز در توییتر خود نوشت: دولت ترامپ می‌خواهد جهان بر این باور باشد که این دولت نسبت به مردم ایران دغدغه دارد.

وی ادامه داد: با این حال، نخستین تحریم‌هایی که دولت آمریکا مجددا وضع کرده، مجوز فروش هواپیما‌های مسافربری بالای 200 سرنشین را به بهانه‌های واهی لغو می‌کند که این موضوع شهروندان عادی ایرانی را با خطر مواجه می‌سازد. ریاکاری آمریکا حد و مرزی نمی‌شناسد.

ظریف در توئیت دیگری به مناسبت سالگرد بمباران اتمی ژاپن، نوشت: در چنین روزی در سال 1945، آمریکا به نخستین و تنها کشوری در جهان تبدیل شد که از بمب هسته‌ای استفاده کرد؛ آن هم علیه مناطق مسکونی شهری. 73 سال بعد همین کشور در حالی که زرادخانه‌های هسته‌ای خود را به صورت وسیعی توسعه داده، از اجرای تعهداتش در ان‌پی‌تی خودداری می‌کند. نظامی‌گری آمریکا همچون بی‌توجهی مطلق آن کشور به حیات انسان‌ها پایان نیافته است.


این خبر توسط سرویس متنک به طور خودکار خلاصه سازی شده است. در صورت اشکال در متن خلاصه لطفا با ما تماس حاصل نمایید.