چرا ترامپ از ناتو خشمگین است؟
منبع خبر: فرارو
پنج شنبه 22 تیر 1397 - 12:55

فرارو- همزمان با نزدیک شدن موعد نشست کشور‌های عضو پیمان ناتو در هفته آینده، تنش‌ها بین آمریکا و متحدانش در اروپا به دلیل مواضع جنجالی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، بالا گرفته است.

سران ناتو این هفته در روز‌های 11 و 12 ژوئیه (21 و 22 تیر) برای افزایش وحدت و قدرت دفاعی و بازدارندگی این ائتلاف در بروکسل گرد هم می‌آیند.

ترامپ در نامه‌ای به برخی رهبران جهان از جمله آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، و نیز رهبران بلژیک و نروژ خواستار افزایش بودجه نظامی آن‌ها شد. او از مرکل به دلیل کم بودن میزان مشارکت کشورش در تامین بودجه نظامی ناتو انتقاد کرده و اعلام کرد: کشور‌های دیگر عضو ناتو نیز برنامه‌ای برای افزایش بودجه‌های نظامی ندارند و آلمان را به عنوان الگوی خود می‌بینند که این کشور نیز تعهدات مالی خود را رعایت نمی‌کند.

او ماه قبل هم در اجلاس سران گروه هفت در کانادا گفته بود: ناتو به اندازه پیمان نفتا بد است. ترامپ در کمپین انتخاباتی خود ناتو را سازمانی «منسوخ» خوانده و مدعی شده بود که این ائتلاف به اندازه کافی بر موضوع مبارزه با تروریسم تمرکز نداشته است.

ترامپ پیش از ترک کاخ سفید به مقصد اروپا برای شرکت در نشست ناتو و پس از آن، سفر به انگلیس و فنلاند که در آن با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه دیدار خواهد کرد، گفت: رفتار ناتو با ما منصفانه نبوده است. ما هزینه بسیار زیادی پرداخت کرده‌ایم و آنان خیلی کم هزینه کرده‌اند.

ترامپ حالا به نشست خود با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه امیدوار است. برخی کارشناسان معتقدند که وی ممکن است در مقایسه با ایجاد اتحاد بیشتر و تقویت ناتو، امید بیشتری به نتایج مثبت در نشست با پوتین داشته باشد.

روزنامه آمریکایی شیکاگو تریبیون در این زمینه نوشت: ترامپ ممکن است به عنوان رهبر یک ناتوی قوی و متحد وارد مذاکره با پوتین در هلسینکی شود و ازموضع قدرت با رئیس جمهوری روسیه مواجه شود. وی در عین حال می‌تواند یک ناتوی عمیقا دچار اختلاف را در بروکسل ترک کند و از موضع ضعف به دیدار رئیس جمهوری روسیه برود و اکنون انتخاب با رئیس جمهور آمریکا است که کدام یک را برگزیند.


این خبر توسط سرویس متنک به طور خودکار خلاصه سازی شده است. در صورت اشکال در متن خلاصه لطفا با ما تماس حاصل نمایید.