تخلفات ساختمانی هدایت شده و منشا درآمد شهرداری است
منبع خبر: مهر
دو شنبه 22 خرداد 1397 - 16:27


زمانی که درآمد اصلی شهرداری از تخلفات ساختمانی است، نمی توان انتظار داشت در برابر این انحراف فرهنگ سازی قابل توجهی صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد مسجد جامعی، در جریان بررسی طرح الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه کاهش تخلفات و افزایش اعتبار مقررات ملی ساخت و ساز، با بیان این مطلب افزود: در خصوص روند جلوگیری از تخلفات شهرداری باید بگویم که این تخلفات هدایت شده است و منشاء درآمدهای شهرداری همین تخلفات بوده و هست و طرفین هم از این سود می برند. هم شهرداری و هم متخلف و البته شهر و شهروندان متضرر می شوند. حالا با چنین شرایطی چگونه قرار است فرهنگ سازی کرد؟

وی با بیان اینکه در طول چند دهه ساختاری شکل گرفته که عمده درآمد شهرداری‌ها از محل این تخلفات تامین می شود و در قبال هر مجوز 1.2 تخلف وجود دارد، افزود: درآمد شهرداری از این تخلفات کمیسیون های ماده صد و ماده پنج هم خیلی بالاست حالا چطور قرار است در برابر این انحراف خودخواسته فرهنگ سازی کنیم؟ مثلا این بند «تدوین ساز و کار لازم جهت افزایش نقش دانشگاه ها و مراکز پژوهشی» این گفته حکیمانه می تواند در هر مصوبه ای دیده می شود و ابطال ناپذیر است.

وی افزود: یا مثلا بند «بستر سازی در نظارت همگانی و اجتماعی». این بند هم در هر مصوبه‌ای می‌شود دید. این درباره کلیات بود. اما به صورت خاص هرجا نقطه ضعفی داریم موضوع فرهنگ را مطرح می‌کنیم. درخصوص مورد اول باید بگویم که در طول دوره سوم و چهارم شورا تنها توانستیم یک طبقه علاء الدین را برداریم که آن موقع هم بحث بر سر این بود که چه نگاه سیاسی موجب این اتفاق شد و کمتر کسی باور می کرد که دلیل آن تخریب اجرای قانون باشد.

مسجدجامعی در پایان تصریح کرد: در بند مربوط به تشکل‌ها که نوشته «در نظر گرفتن موضوع و نحوه حقوق شهروندی و فرهنگ‌سازی مسوولیت‌های شهروندی از طریق تشکل‌های مردم نهاد، سمن‌ها، و ...» پیشنهادم این است که شورایاری ها هم به عنوان تشکل زیرمجموعه شورا اضافه شود. یعنی به جای چند نقطه که گنگ و نامفهوم است و لازم است حذف شود، مشخصا واژه شورایاری ها اضافه شود.


این خبر توسط سرویس متنک به طور خودکار خلاصه سازی شده است. در صورت اشکال در متن خلاصه لطفا با ما تماس حاصل نمایید.