پزشکی قانونی رازهای "مدرسه غرب تهران" را فاش کرد
منبع خبر: فرارو
دو شنبه 22 خرداد 1397 - 09:50

روزنامه شرق در گزارشی به قلم "شهرزاد همتی" نوشت: پشت تلفن زنی با صدای لرزان صحبت می‌کند که ما با نام مستعار مریم صدایش می‌کنیم. مریم مادر یکی از دانش‌آموزان مدرسه غیرانتفاعی در منطقه 2 تهران است که اولین کسی است که از اتفاقات عجیب مدرسه از طریق موبایل پسرش باخبر می‌شود. درباره همان مدرسه‌ای صحبت می‌کنیم که جمعی از والدین ادعا می‌کنند که در این مدرسه به دانش‌آموزان مقطع متوسطه اول توسط معاون آموزشی تعرض جنسی شده است.

او می‌گوید: من همان فیلمی را دیدم که بچه‌ها دور آقای «ح» نشسته‌اند و از او سؤال‌‌های رکیک جنسی می‌پرسند. از او می‌پرسند که با فلان دانش‌آموز چه کاری انجام داده و او به آنها جواب می‌دهد. فیلم را دیدم و جست‌وجو کردم و به نتایج وحشتناکی رسیده‌ام و ابایی ندارم که بگویم به پسر من دست‌درازی شده. آقای «ح» دست در شلوار گرمکن بچه من کرده و اندام جنسی او را در دستش گرفته، وقت‌های استراحت بدن او را لمس کرده، بچه من از ترس پدرش این حرف‌ها را به مسئولان پزشکی‌قانونی نزده، اما سؤال ما این است که چطور مسئولان سازمان پزشکی‌قانونی این را نفهمیدند؟ مریم می‌گوید از مادر آن دو بچه‌ای که در این مدرسه مورد تعرض جنسی قرار گرفته‌اند گله دارد که حاضر به مراجعه به پزشکی‌قانونی نشده‌اند... .

مادر این دانش‌آموز می‌گوید: روان‌کاو به من گفت بچه‌ات در خطر خودکشی قرار دارد، آن‌وقت به من می‌گویند چون رابطه جنسی کامل صورت نگرفته پس تجاوزی در کار نیست... .

روایت پدر یکی از دانش‌آموزان هم متفاوت است. او می‌گوید: اول اینکه من از مسئولان آموزش‌وپرورش منطقه 2 واقعا ممنونم که این‌همه پیگیر کار ما بودند، اما من از حق بچه‌ام نمی‌گذرم... . از والدین بپرسید که در این چند ماه اخیر چندبار مچ بچه‌ها را وقت خودارضایی گرفته‌اند. از آنها بپرسید که چه بلایی سر بچه‌های ما در اوپارک (پارک آبی) آمده؟ از آنها بپرسید در اردوی پارک آبی که با حضور‌آقای «ح» برگزار شده چه اتفاقاتی افتاده؟ چرا مدرسه با چنین جنایتی هنوز باید کار کند و برای سال بعد هم دانش‌آموز ثبت‌نام کند؟

بیشتر بخوانید...

+ جزئیات جدید درباره تجاوز گروهی به دانش‌آموزان یک دبیرستان
+ سیر تا پیاز ماجرای آزار جنسی دانش آموزان یک دبیرستان توسط آقای "ح"
+ ابعاد جدید و تکان‌دهنده درباره پرونده تجاوز مدرسه غرب تهران
+ بررسی ابعاد پرونده تجاوز به دانش‌آموزان مدرسه‌ غرب تهران
+ (ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!

آسیب روانی دو دانش‌آموز
مهدی صابری، متخصص روان‌پزشکی و رئیس بخش معاینات روان‌پزشکی سازمان پزشکی‌قانونی که معاینه دانش‌آموزان و همچنین معلم خاطی را انجام داده، موضوع مدرسه غیرانتفاعی در منطقه مرزداران را ریشه‌یابی می‌کند.

او، هم ناظم متخلف و هم یک‌به‌یک دانش‌آموزان مراجعه‌کننده به پزشکی‌قانونی را تحت معاینه روان‌پزشکی قرار داده و دراین‌باره می‌گوید: حدود هفت نفر از دانش‌آموزانی که مدعی آزار بودند هفته گذشته به سازمان پزشکی‌قانونی مراجعه کردند و فقط روی این دانش‌آموزان معاینه روان‌پزشکی انجام شد. معاینه جسمی آنها توسط بخش دیگری در پزشکی‌قانونی انجام می‌شود، اما به دو دلیل این معاینات انجام نشد؛ ‌یکی اینکه هیچ‌کدام از دانش‌آموزان مدعی تجاوز جنسی با مفهوم مصطلح نبودند (البته معنی تجاوز جنسی فقط یک رابطه کامل جنسی نیست، بلکه دست‌زدن به کسی بدون رضایت او یا دست‌مالی‌کردن او نیز نوعی تعرض است). بعضی از بچه‌ها مدعی بودند کارهایی به صورت فیزیکی مثل دست‌زدن به آلت جنسی آنها صورت گرفته که آنها هم نوعی تجاوز جنسی محسوب می‌شود، اما با‌ آن معنی مصطلح موردنظر، به معنای یک رابطه جنسی کامل، ‌هیچ‌کدام چنین ادعایی نداشتند و دلیل دوم برای تصمیم به عدم معاینه فیزیکی این بود که انجام این نوع معاینه برای بچه‌های این سن‌وسال با عوارض نامطلوب روانی همراه است و به این دو دلیل از معاینه این دو نفر امتناع کردیم، اما ذکر این نکته لازم است که اگر این دانش‌آموزان مدعی می‌شدند که آن عمل جنسی انجام شده، طبیعتا معاینه جسمی می‌شدند.

وی در ادامه گفت: دانش‌آموزانی که به ما مراجعه کردند حول‌وحوش 13 تا 15 سال بودند و در مقطع متوسطه اول تحصیل می‌کردند. دو نفر از آنها دچار آسیب روانی در اثر این قضیه شده بودند که دلایلش هم متفاوت بود. یک نفر از آنها برای این حالش بد بود که مدت کمی بود که به این مدرسه آمده بود و شاید انتظار چنین برخوردهایی را نداشته و نفر دوم هم به‌خاطر اینکه معلم او را مجبور به کار ناشایستی با هم‌کلاسی‌اش کرده بود حال خوشی نداشت و در توضیح واژه اجبار هم باید بگویم که گاهی اجبار با تهدید و ضرب‌وشتم صورت می‌گیرد و گاهی اجبار با اکراه است و فرد با رودربایستی یا ترس از مقام فرد مقابل دست به انجام کاری به صورت ناخواسته می‌زند. به همین دلیل این دو دانش‌آموز دچار اختلالات روانی در حد متوسط بودند که طبعا باید تحت نظر مشاور باشند.

ناظم مدرسه روانی نیست
صابری در پاسخ به این سؤال که نتیجه معاینه معلم خاطی چه بود، نیز گفت: آقای «ح»، به‌عنوان یک معلم یا دبیر جوان که اظهار می‌کند مدتی کارهای فرهنگی می‌کرده، به نظر فرد جوانی می‌آید که قبول چنین مسئولیتی در مدرسه برایش زود بوده است. به نظرم ما پیش از بررسی یک فرد، یک سیستم را باید بررسی کنیم. اینکه ما هر‌از‌گاهی بیجه، قاتل آتنا، خفاش شب و... را هدف قرار دهیم و خشمی هم نسبت به آنها بروز دهیم، فایده ندارد. ما یک بار باید ببینیم چه مشکلی در مسیرمان قرار دارد.

آقای «ح» یک مرد جوان متأهل است و فرد بدون سوءپیشینه‌ای است؛ اما در جایگاهی قرار می‌گیرد که آن جایگاه او نیست. در دبیرستانی که ادعای سطح بالابودن دارد، فردی برای معاونت در نظر گرفته می‌شود که تجربه کافی کارهای مدیریتی ندارد. به جای انتخاب فردی با یک شرایط سنی که بتواند صاحب اتوریته و موقعیت خاص نزد بچه‌ها باشد تا بتواند از عهده کار بربیاید، کار را به عهده یک جوان می‌گذارند. مدیریت یک دبیرستان باید بر کارها نظارت کند. به‌عنوان مثال اگر معلم مذکور هرازگاهی دانش‌آموزان را صدا می‌کرده و می‌گفته به اتاق من بیا، شاید یک یا دو بار غفلت شود؛ اما مدیر بالاخره باید متوجه رفتارهای مشکوک این معلم بشود؛ یا دبیری که سر کلاس می‌رود و ناظم از او می‌خواهد چند دانش‌آموز را به اتاقش بفرستد، او باید پیگیر رفت‌وآمد این دانش‌آموزان به دفتر باشد. نکته اینجاست که بعضی از چیزها انگار زمینه رفتارها را فراهم می‌کند و ما هم لازم نیست اصلا آدم‌های جنایتکاری در جامعه داشته باشیم، اصلا گاهی شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که آدم‌ها ناخواسته وارد یک بازی می‌شوند و اقدام جنایتکارانه انجام می‌دهند.


این خبر توسط سرویس متنک به طور خودکار خلاصه سازی شده است. در صورت اشکال در متن خلاصه لطفا با ما تماس حاصل نمایید.