خروج آمریکا از برجام و انتقال سفارتخانه‌اش به قدس دو اشتباه بزرگ واشنگتن است
منبع خبر: ایلنا
دو شنبه 25 اردیبهشت 1397 - 17:48


رئیس‌جمهور با بیان اینکه تهران از گسترش روابط دوستانه و صمیمانه با ولینگتون استقبال می‌کند، به ظرفیت‌های گسترده دو کشور برای تعمیق این روابط اشاره کرد و بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها را مورد تاکید قرار داد.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز سه‌شنبه و هنگام دریافت استوارنامه همیش مک‌مستر، سفیر جدید نیوزیلند در تهران گفت: ظرفیت‌های خوبی در روابط ایران و نیوزیلند وجود دارد که باید از این ظرفیت‌‌‌ها برای توسعه همکاری‌های مشترک در همه عرصه‌های مورد علاقه بهره گرفته شود و تهران آماده است روابط تجاری و همکاری‌‌های علمی و گردشگری خود را با ولینگتون گسترش دهد.

رئیس‌جمهور خروج دولت آمریکا از توافق برجام و انتقال سفارتخانه‌اش به قدس شریف را دو اشتباه بزرگ و تاریخی واشنگتن خواند و اظهار داشت: تاریخ قضاوت خواهد کرد که هر دو این تصمیمات دولت آمریکا، بسیار نادرست و غیردقیق نسبت به ایران و مردم منطقه بوده است.

روحانی با اشاره به مخالفت جامعه جهانی با هر دو تصمیم اشتباه آمریکا تصریح کرد: اولین نتیجه این تصمیمات غلط، انزوای واشنگتن نزد افکارعمومی جهان است.

رئیس‌‌‌‌‌‌‌‌جمهور با قدردانی از مواضع مثبت نیوزیلند در خصوص برجام خاطرنشان کرد: سال 2015 سال موفقیت سیاست و دیپلماسی بر تخاصم و روابط غیردوستانه میان کشورها بود و دولت ایران معتقد است که تعامل سازنده با کشورهای جهان و اتخاذ استراتژی برد - برد به نفع همه جهان خواهد بود.

روحانی با اشاره به اینکه ایران همواره به تعهدات خود در عرصه بین‌المللی پایبند بوده و در موضوع برجام، 11 گزارش آژانس بین‌‌‌آلمللی انرژی اتمی این موضوع را تایید می‌‌‌کند، خروج واشنگتن از توافق برجام را یک شکست سیاسی و اخلاقی برای این دولت آمریکا دانست.

همیش مک‌‌مستر، سفیر جدید نیوزیلند نیز در این دیدار با تقدیم استوارنامه خود به رئیس‌‌جمهور، ابراز داشت که ولینگتون خواهان توسعه و تعمیق روابط با تهران در همه عرصه‌‌‌ها به ویژه اقتصادی است.

سفیر جدید نیوزیلند با ابلاغ سلام نخست‌‌‌‌‌وزیر کشورش به روحانی بیان کرد: قدیمی‌‌‌‌ترین سفارت نیوزیلند در منطقه خاورمیانه در تهران است که این نشاندهنده روابط عمیق و دوستانه دو دولت و ملت با یکدیگر است و این روابط ضروری است که بیش از پیش تقویت شود.

وی برجام را پیروزی دیپلماسی و همکاری بر تقابل و عدم اطمینان و مهمترین دستاورد دیپلماتیک تاریخ ذکر کرد و یادآور شد: حمایت کشورهای جهان از برجام بیانگر جایگاه ویژه این توافق در عرصه روابط بین‌‌‌الملل است.


این خبر توسط سرویس متنک به طور خودکار خلاصه سازی شده است. در صورت اشکال در متن خلاصه لطفا با ما تماس حاصل نمایید.