وزیر خارجه فرانسه ادعا کرد: ایران خواستار ایجاد محور نظامی تا مدیترانه است
منبع خبر: ایسنا
سه شنبه 22 آذر 1396 - 10:18


وزیر امور خارجه فرانسه با طرح ادعاهایی بی‌اساس علیه کشورمان گفت که ایران خواهان گسترش نفوذ سیاسی و نظامی خود از تهران تا دریای مدیترانه است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی فرانسوی، مدعی شد: ایران تلاش می‌کند تا یک محور نظامی ایجاد کند و نفوذ سیاسی خود را در خاورمیانه، از تهران از طریق عراق، سوریه و لبنان تا دریای مدیترانه گسترش دهد.

لودریان در ادامه ادعاهای خود گفت: ایران بهتر است به جای دنبال کردن جاه‌طلبی‌هایش برای توسعه حضور نظامی در منطقه، به همراه روسیه، با سازمان ملل برای برقراری صلح در مناطق جنگی سوریه همکاری کند.

وی افزود: حضور ایران و تمایل این کشور برای ایجاد یک محور از تهران تا مدیترانه قابل پذیرش نیست. در اینجا سوریه‌ای وجود دارد که لازم است بدون قدرت و نفوذ کشورهای خارجی زندگی کند.

وزیر امور خارجه فرانسه پیش از این نیز ادعا کرده بود که ایران تمایلات هژمونیک در منطقه دارد و خواستار گسترش نفوذ خود در خاورمیانه است.

به گزارش ایسنا، این ادعاها در حالی مطرح می شود که مقامات کشورمان همواره بر استقلال همسایگان خود به ویژه عراق، سوریه و لبنان تاکید و هرگونه ادعا مبنی بر دخالت در امور دیگر کشورها را رد می کنند.

مقامات ایران همچنین تاکید دارند که سرنوشت کشورها باید به دست ملت‌هایشان تعیین شود وحضور ایران در سوریه تنها به صورت مستشاری و بنا به درخواست دولت مشروع این کشور است.

انتهای پیام


این خبر توسط سرویس متنک به طور خودکار خلاصه سازی شده است. در صورت اشکال در متن خلاصه لطفا با ما تماس حاصل نمایید.