افزایش قیمت نفت با رشد تقاضا برای آن
منبع خبر: تابناک
چهار شنبه 23 شهریور 1396 - 17:36

قیمت نفت برنت برنت در سه ماه گذشته بیش از 10 دلار افزایش یافته است و قیمت آن تقریبا به نرخ اوایل سال که چیزی بین بشکه ای 55 تا 57 دلار بود، بازگشته است.
اولیور یاکوب، تحلیلگر بازار در سوییس گفته است: "با رسیدن برنت به بشکه ای 55 دلار می توان گفت که این شاخص دارد به سطح خود در ماه های ژانویه و فبریه باز می گردد. "
آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه خود آورده است که: ” با افزایش سرمایه گذاری های اخیر، انتظار می رورد که بازار نفت متعادل تر شود و قیمت ها افزایش یابد، هرچند که این افزایش خیلی آرام است. میزان تقاضای نفت در آمریکا و اروپا بیش از آن چه که انتظار می رفت، رشد داشته است."
آژانس بین المللی انرژی پیشبینی خود از رشد جهانی تقاضا برای نفت در سال 2017 را از 1.5 میلیون بشکه در روز به 1.6 میلیون بشکه در روز افزایش داده است.
سازمان اطلاعات انرژی آمریکا نیز پیش بینی خود از میزان تولید نفت آمریکا در سال 2017 و 2018 را تغییر داده است که این امر بیشتر به خاطر تاثیرات طوفان هاروی بر روی صنعت نفت این کشور بوده است.
موسسه نفت آمریکا در روز سه شنبه اعلام کرده است که موجودی نفت آمریکا در هفته منتهی به 8 سپتامبر 6.2 میلیون بشکه رشد داشته است و به 468.8 میلیون بشکه رسیده است. این در حالی ست که تحلیل گران پیش بینی کرده بودند که موجودی نفت آمریکا در هفته مذکور 3.2 میلیون بشکه رشد کند. اطلاعات رسمی در این زمینه آخر وقت چهارشنبه منتشر شد. در گزارش سازمان اطلاعات انرژی آمریکا آمده بود که موجودی نفت آمریکا در هفته منتهی به 8 سپتامبر 5.9 میلیون بشکه افزایش یافته است.
همچنین، سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) در گزارش ماهانه خود آورده است که پیش بینی اش از میزان تقاضا برای نفت خام این سازمان در سال 2018 را افزایش داده است، و دو طوفان قدرتمند اخیر در آمریکا، تاثیر ناچیزی بر روی تقاضا برای نفت خواهد داشت.
حتی با این که از سرگیری فعالیت پالایشگاه ها پس از طوفان هاروی موجب شده که تجار انتظار افزایش تقاضا برای نفت را داشته، بازار کماکان با مشکل تأثیر طوفان ایرما بر تقاضا دست به گریبان است.
14 کشور تولید کننده نفت اعلام کرده اند تولید نفت در ماه آگوست نسبت به ماه جولای، با روزانه 79 هزار بشکه کاهش 32.76 میلیون بشکه در روز وسیده است که کمتر از میزان تقاضای پیشبینی شده است.
محمد بارکیندو، دبیر کل اوپک، روز دوشنبه گفته است که قرارداد کاهش تولید به ایجاد تعادل در بازار کمک می کند و رشد تقاضا نیز می تواند موجب کاهش ذخایر نفتی نفتی شود.
در تاریخ 25 می سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و 11 کشور دیگر توافق کردند تا قرارداد کاهش تولید نفت را که در ابتدا 6 ماهه بود، برای 9 ماه دیگر تمدید کنند، و تا ماه مارس 2018، تولید جهانی نفت را روزانه 1.8 میلیون بشکه نفت کاهش دهند.


این خبر توسط سرویس متنک به طور خودکار خلاصه سازی شده است. در صورت اشکال در متن خلاصه لطفا با ما تماس حاصل نمایید.