ارسال گزارش تخلفات انتخابات ریاست جمهوری به قوه‌قضاییه
منبع خبر: خبر آنلاین
جمعه 27 خرداد 1396 - 12:40


سیاست > احزاب و شخصیت‌ها - سخنگوی شورای نگهبان از ارسال گزارش تخلفات انتخابات ریاست جمهوری به قوه‌قضاییه خبرداد و گفت: اسامی تعدادی از مدیران دولتی در این گزارش‌ها وجود دارد.

به گزارش خبرآنلاین، عباسعلی کدخدایی در اولین نشست خبری خود پس از انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که آیا به پرونده متخلفان انتخابات رسیدگی شده و آیا در این بین مدیران دولتی هستند، گفت: در مورد تخلفات طبق روال جاری گزارشات به ترتیب برای قوه قضائیه ارسال کردیم تعدادی از مدیران دولتی هم در این گزارشات هستند. البته قضاوت در مورد تخلفات کار ما نیست و فقط باید آن را برای قوه قضائیه ارسال کنیم. از دوستانم در شورای نگهبان پیش از آمدن به جلسه پرسیدم و گفتم گزارشات را برای قوه قضائیه فرستادیم.

اهم اظهارات سخنگوی شورای نگهبان را به نقل از خبرگزاری ها در زیر می‌خوانید؛

*{در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا بعد از ساعت 12 شب از کسانی که در شعب بودند آرا اخذ نشد و چرا درخواست وزیر کشور در مورد پذیرش آرا تنها با کد ملی که صبح مطرح شده بود شب مورد موافقت قرار گرفت}این طور نبود. انتخابات باید طبق قانون روز جمعه برگزار شود. ما در تمام ادوار این مشکل را داشتیم که بعد از ساعات قانونی اخذ رای با تمدید به بعد از 12 هم منتقل می‌شد. ما اصرار داشتیم نباید این کار صورت گیرد اما هربار به بهانه‌ای این کار می‌شد. یک بار برای همیشه قانون باید اجرا شود. این بار با هماهنگی وزارت کشور این اقدام صورت گرفت و جا دارد از وزیر کشور برای این کار تشکر کنم.

*از جهت حقوقی اگر انتخابات دوازده و یک دقیقه ادامه داشته باشد خلاف است. البته در سوابق گذشته این اتفاق افتاده و ما در این موضوع با وزارت کشور مناقشه داشتیم اما این بار قانون باید اجرا می‌شد. اینکه می‌گویند صبح تقاضای تمدید مطرح شد کذب است و تمدید انتخابات با وزارت کشور است.

*در مورد دستگاه ثبت مشخصات سجلی افراد هم طبق قانون باید مشخصات افراد ثبت شود. آیین نامه اجرایی این موضوع را خود هیات وزیران داده است. در غروب روز رای گیری حدود ساعت 8 شب وزیر کشور گفت با صف‌های طولانی مواجه هستیم اگر اجازه بدهید فقط کد ملی ثبت شود که به روند رای گیری سرعت ببخشد پس این درخواست صبح مطرح نشد و حدود ساعت 8 شب بود.

* در قانون تصریح شده که اطلاعات سجلی باید ثبت شود برای همین ما باید هیات مرکزی را تشکیل می‌دادیم که موضوع را بررسی حقوقی کنیم. این مساله هم حدود دو ساعت زمان برد و چند دقیقه بعد از ساعت 10 شب به نتیجه رسیدیم که ثبت کد ملی می‌تواند مکفی باشد این را بلافاصله به وزیر کشور اعلام کردیم بنابراین فاصله درخواست تا پاسخ حدود 2 ساعت بود.

این خبر تکمیل می‌شود...

29219


این خبر توسط سرویس متنک به طور خودکار خلاصه سازی شده است. در صورت اشکال در متن خلاصه لطفا با ما تماس حاصل نمایید.