ظریف: آمریکایی‌ها به جای تغییر رژیم ایران، نگران رژیم خودشان باشند/اینجا به‌تازگی 75 درصد از مردم رأی داده‌اند
منبع خبر: تدبیرخبر
جمعه 10 تیر 1396 - 01:08

وزیر خارجه ایران در واکنش به گزافه‌گویی همتای آمریکایی‌اش در خصوص تلاش برای حمایت از براندازهای داخلی در ایران، نوشت که به‌تازگی 75 درصد از ایرانی‌ها پای صندوق رأی آمده‌اند و بهتر است واشنگتن نگران «رژیم» خودش باشد.
«محمدجواد ظریف» وزیر خارجه کشورمان در صفحه توئیتری خود به گزافه‌گویی‌های «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا در خصوص حمایت از تغییر رژیم در ایران پاسخ داد.

ظریف نوشته که تجربه کودتای 28 مرداد و انقلاب اسلامی نشان داده که ایرانی‌ها خودشان برای کشورشان تصمیم می‌گیرند و نسبت به دخالت خارجی مقاوم‌اند.

وزیر خارجه ایران همچنین به طرف آمریکایی توصیه کرده که «پیش از بازگشت به استفاده از سیاست خیال‌بافانه و غیرقانونی تغییر رژیم در ایران، تاریخ را بخوانید و بیاموزید.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به تاریخچه پرفراز و نشیب روابط آمریکا و نظام جمهوری اسلامی هم پرداخته و نوشته: «پس از چندین دهه تلاش ناموفق برای تغییر رژیم و اعمال تحریم، آمریکا بایستی به خاطر کودتای 1953 (کودتای 28 مرداد علیه دولت مرحوم دکتر مصدق) عذرخواهی کند و تصدیق کند که دیپلماسی تنها گزینه موجود است.»

به‌‌نوشته فارس، ظریف در انتها نوشته: «مقامات آمریکا به جای تغییر رژیم در ایران، نگران رژیم خودشان باشند؛ اینجا به‌تازگی 75 درصد از مردم رأی داده‌اند.»

آمریکا زبان بی‌تأثیر تهدید را کوتاه کند و در امور ایران دخالت نکند

پیش از این نیز، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا گفت: این سخنان، مداخله جویانه و نقض صریح قواعد آمره حقوق بین الملل، غیرقابل قبول و بشدت محکوم است.‌

قاسمی افزود: "سردرگمی" ، " تاثیر پذیری از القائات نابجا" و "واقعیت گریزی" از مشخصه های بارز سیاست خارجی دولت جدید در آمریکاست که نمونه اخیر آن در اظهارات این مقام آمریکایی هویداست.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: بی شک تلاش برای القای اختلاف در میان صفوف متحد ملت بزرگ ایران و یا شکاف در حاکمیت، از آرزوهای واهی این سخنان ناپخته و ناسنجیده است که همچون چهار دهه گذشته راه به جایی نخواهند برد. ایالات متحده از دهه پنجاه میلادی گونه های مختلف مداخله در ایران از کودتا و مداخله نظامی تا سیاست تغییر رژیم که به صورت مستمر و رسمی در سه دهه آغازین جمهوری اسلامی ایران دنبال می شده است را با شکست و شرمساری جهانی تجربه کرده که نفرت مردم ایران و بی حیثیتی جهانی برای آمریکا را به دنبال داشته است. مقامات جدید آمریکا ظاهرا فراموش کرده اند که به تازگی اسلافشان مجبور شدند از اقدامات آمریکا در سرنگونی دولت ملی و مردمی ایران و حمایت از نظام استبداد و دیکتاتوری در عین بیان شعارهای سیاسی برای رواج ارزشهای دمکراتیک در سالهای پس از کودتای 28 مرداد از مردم بزرگ ایران عذرخواهی کنند. این آزمون تجربه شده و بی فرجام، جهت گیری بی حاصلی است که قریب به چند دهه است دولت آمریکا آن را دنبال کرده و همواره نتایج معکوس آن را در مشارکت و حضور پر شور و فراگیر و شکوهمند مردم بزرگ و شریف ایران در انتخابات متعدد و با رای مستقیم و صندوق آرا در یک مردمسالاری و دمکراسی دیده است.

قاسمی تصریح کرد: دولت و ملت ایران در طول سال های تثبیت انقلاب، دوران جنگ تحمیلی و زمان تحریم های ناعادلانه وظالمانه نشان دادند با وحدت، درایت، عقلانیت و خردورزی برای صیانت از کیان کشور و نظام و آرمان‌های خود ایستادگی می کنند و این سخنان بی پایه و وهم آلود در میان همه بخش های مردم و جامعه مقاوم و فرهیخته ایرانی مطرود و منفور است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در پایان به دولتمردان جدید آمریکا هشدار داد: در برابر ملت بزرگ و شجاع ایران باز هم به بیراهه نروند و آزموده ها را چندباره نیازمایند که جز پشیمانی بیشتر و خسارات سنگین تر برای آنان حاصلی در پی نخواهد داشت. تنها راه پیش رو برای آنان، فهم و درک درست از واقعیات ایران و منطقه و کوتاه کردن زبان بی تاثیر تهدید و عدم مداخله در امور داخلی ایران و دیگر کشورهای منطقه و نگاه و برخورد واقع بینانه، منطقی، خردگرایانه و غیر هیجانی به تحولات ایران و منطقه است. آنان باید بدانند واقیعات تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی و حوزه تمدنی هم چون امنیت و ثبات پایدار فراتر از سوداگری و دوشیدن کشورهای منطقه است و نیازمند تفکر و شناخت و خرد ورزی است.


این خبر توسط سرویس متنک به طور خودکار خلاصه سازی شده است. در صورت اشکال در متن خلاصه لطفا با ما تماس حاصل نمایید.