مجلس نمایندگان آمریکا لایحه «تحریم مقامات چین» را به بحث می گذارد
منبع خبر: مهر
سه شنبه 13 آذر 1398 - 03:41


مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه لایحه ای را به بحث می گذارد که از دولت این کشور می خواهد در واکنش به نحوه برخورد دولت چین با اقلیت مسلمان اویغور، مقامات بلندپایه پکن را تحریم کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه لایحه ای را به بحث می گذارد که به بهانه نحوه برخورد پکن با اقلیت مسلمان اویغور دولت «دونالد ترامپ» را به تشدید واکنشهای واشنگتن در قبال چین ملزم می کند و خواهان وضع تحریمها علیه مقامات بلندپایه چین و تحریم صادرات به این کشور می شود.

در واقع «سند اویغور 2019» نسخه ای سختگیرانه از لایحه ای است که پس از تصویب در مجلس سنا در ماه سپتامبر خشم مقامات پکن را برانگیخت و از رئیس جمهور دونالد ترامپ می خواهد تا برای نخستین بار علیه عضوی از هیأت سیاستگذاران چین تحریمهایی وضع کند.

این در حالی است که دونالد ترامپ درصدد است برای پایان دادن به جنگ ویرانگر تجاری میان واشنگتن- پکن که اقتصاد جهانی را با چالشی جدی مواجه کرده، با چین به توافق برسد.

این لایحه که مجلس نمایندگان آمریکا احتمالاً اواخر روز سه شنبه به رأی می گذارد، رئیس جمهور آمریکا را ملزم می کند که سوء استفاده های ادعایی از اقلیت مسلمان چین را محکوم کند و خواستار تعطیلی اردوگاههای بازداشت دسته جمعی در منطقه «شین جیانگ» در شمال غرب چین شود.

این لایحه همچنین خواستار تحریم مقامات بلندپایه چین به ویژه «چن کوآنگو» دبیر حزب کمونیست شین جیانگ است.

این در حالی است که چین پیوسته هرگونه بدرفتاری با مسلمانان اویغور را رد کرده و می گوید که این اردوگاهها دوره آموزش مهارتهای شغلی برگزار می کنند.

پکن همچنین هشدار داد که در صورت وضع تحریم علیه چن کوآنگو، این کشور به اقدام تلافی جویانه و متناسب علیه آمریکا دست خواهد زد.


این خبر توسط سرویس متنک به طور خودکار خلاصه سازی شده است. در صورت اشکال در متن خلاصه لطفا با ما تماس حاصل نمایید.